kjerringråd > stikk av brennesler > stikk av brennesler
Har du blitt stukket av brennesler? Ved å ta litt fuktig jord og gni den over stikkene der du er brent vil kløen bli lindret. Hvis du er brent så mye at det svir er det kanskje på tide å finne frem en salve.
Å bli stukket av brennesler kan gi ganske mye kløe. Brennesler har små hår som fungerer som brodder. Disse inneholder eddik. I og med at disse hårene er så tynne, trenger de lett inn i overhuden hos mennesker og etterlater eddik. Det er denne syren som gjør at det begynner å klø og svi når man blir brent av brennesle.
helsesøster Olga skrev 2007-05-15:
Det som fungerer er i alle fall: Klor eller salmiakk direkte på en fille og så på brennesle området. Dette prøvede jeg forleden dag på mitt barnebarn på 3 år. Hun sa med en gang at det var vekk og at jeg ikke behøvde å blåse :) Jeg har i over 20 år brukt
Aina skrev 2007-07-16:
Det funker veldig bra med sitron også....
Svein skrev 2007-10-06:
Min kone plukket solbær, og fikk hele armen inn i en brenneslefisle. Hun smurte saften av noen av solbærne på armen, og det hjalp godt!
Cathrine skrev 2008-11-23:
Klor eller salmiakk. Eddikken som er i brenneslen er syre, og da må du ha base på det. Base + Syre = Nøytral (lært det i naturfag) hehehe :-D
Gunn skrev 2011-05-13:
Jeg kjenner til to ting som fungerer ypperleg mot brenneslens plager. Det ene, som er lett å få til direkte på ulykkesstedet er å klyve en brenneslestilk og gni safta utover det såre området. Tips: bruk hansker eller genserermet e.l. som beskyttelse når en håndterer neslene.
Hvis en ikke kan det er det andre aloe vera. Det er enn genial plante som alle burde ha i hus. Knekk av en bit og gni safta (slimet) utover det såre området. La det virke.
Søk og se om du finner et kjerringråd som hjelper deg:
Hoppemelk må vel være melka fra hopper, altså mamm...
Kan de som har gått til kiropraktorer og hatt posi...
Ja, denne kremen har visstnok gått ut av produksjo...
Hvor får man tak i hoppemelk?...
Dag 1 uten leamus etter 4 uker med irriterende lea...
Personvernerklæring | Sidekart | © www.kjerringrad.com