
Gnagsår kan ødelegge en hel tur. For å forhindre gnagsår kan man ta en tynn nylonstrømpe innerst mot huden. Dette vil bli som et ekstra tynt hudlag og man slipper friksjonen mot huden. Det vil før gå hull på nylonstrømpen før det blir gnagsår på hælen eller tærne.
Gnagsår kommer av friksjon mot huden. Dette kan komme av at man har nye sko slik at de ikke er tilpasset føttene helt. Når sko blir gått inn, passer de bedre til foten og man slipper derfor problemet i større grad.
I tillegg kan uvante bevegelser eller uvant belastning forårsake gnagsår. Hvis man tar en lengre fjelltur enn normalt, vil ikke føttene være vant til dette. Man får da en større belastning enn hva som er normalt og man kan få problemer. Godt inngåtte sko er derfor ikke noen garanti, så nylonstrømper er et godt tips.
JE skrev 26.10.2010:
Det er vanskelig å kurere gnagsår når de først er oppstått. Gode sko er vel det som hjelper best.
Søk og se om du finner et kjerringråd som hjelper deg:
Veldig god hjelp er teskje med natron i 1/2glas vann. Drikk og borte er det....
Har brukt groblad som te mot utvendige sår, innvendige sår i mave og tarm. Sli...
Min erfaring er at magnesium hjelper mot forstoppelse så har alltid med det på...
Det har lenge vært kjent at Torsken har en unik evne til kontinuerlig å fornye...
Rå gulrot i små biter kan du legge på såret. Det lindrer og såret gror fort...